Udhëzues Turistik për Tandem Skydiving në Zelandën e Re

Përditësuar më May 27, 2023 | Viza në internet në Zelandën e Re

Hidhni një pamje nga sytë e shpendëve të peizazheve më mahnitëse të botës në Zelandën e Re dhe përjetoni peizazhet më të mira në mënyrën më emocionuese të mundshme. Hedhja me parashutë është një nga përvojat që duhet të keni në Zelandën e Re dhe sigurohuni që të përfitoni plotësisht nga kjo përvojë në udhëtimin tuaj të ardhshëm në vend.

Nuk ka asnjë vend në botë si Zelanda e Re për të provuar hedhjen me parashutë midis peizazheve të mrekullueshme të peizazhit. 

Nga shikimi nga lart në Queenstown, kryeqyteti i aventurave të botës e deri te malet e mbuluara me borë të Otagos qendrore, habia juaj arrin një nivel krejtësisht të ri ndërsa dëshmoni një pamje kaq të mrekullueshme nga mijëra këmbë mbi tokë! 

Ndërsa Liqeni Taupo ka zonën më të madhe të rënies në planet dhe pamje spektakolare të liqenit, parashutë në Bay of Plenty ju çon mbi ujërat vezulluese dhe mrekullitë gjeotermale. 

Nëse jeni vetë një parashutist, mos harroni të sillni lejen tuaj, por për kohëmat e para ka shumë mundësi si kërcime në çift dhe udhëzime të udhëzuara se çfarë të bëni në radhën tuaj dhe çfarë të prisni. 

Përpara se të mësoni për vendet më të mira për të hedhur me parashutë, mos harroni të shikoni disa nga faktet që mund të përdorni përpara se të filloni aventurën tuaj me parashutë, pasi rënia nga qielli me shpejtësinë dyqind kilometra në orë nuk është një përvojë e zakonshme aventure për shumicën. !

Viza e Zelandës së Re (NZeTA)

Formulari i aplikimit eTA i Zelandës së Re tani lejon vizitorët nga të gjitha kombësitë të marrin Zelanda e Re eTA (NZETA) me email pa vizituar Ambasadën e Zelandës së Re. Procesi i aplikimit për vizë në Zelandën e Re është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online. Imigracioni i Zelandës së Re tani zyrtarisht rekomandon Viza në internet të Zelandës së Re ose ETA të Zelandës së Re në internet në vend që të dërgojë dokumente në letër. Ju mund të merrni eTA të Zelandës së Re duke plotësuar një formular në këtë faqe interneti dhe duke bërë pagesën duke përdorur një kartë debiti ose krediti. Ju gjithashtu do të kërkoni një ID të vlefshme emaili pasi informacioni eTA e Zelandës së Re do të dërgohet në ID-në tuaj të emailit. Ju nuk keni nevojë të vizitoni një ambasadë ose konsullatë ose të dërgoni pasaportën tuaj për vulosjen e vizave. Nëse po mbërrini në Zelandën e Re me itinerarin e anijes së lundrimit, duhet të kontrolloni kushtet e pranueshmërisë së ETA-s së Zelandës së Re për Mbërritja e anijes së lundrimit në Zelandën e Re.

E dini këtë përpara se të filloni aventurën tuaj me parashutë?
Vendi më i mirë për hedhje me parashutë

E njohur për peizazhet e saj dramatike, akullnajat dhe plazhet e bukura, ka shumë mënyra për ta përjetuar këtë bukuri dhe rënia e lirë nga qielli kryeson listën e mënyrave më të çmendura dhe argëtuese për ta bërë këtë. 

Nëse jeni duke kërkuar për një mënyrë unike për t'i shtuar adrenalinës suaj nxitim, atëherë hedhja me parashutë duhet të kryesojë listën tuaj të përvojave. 

Me kaq shumë vende të mrekullueshme për të filluar hedhjen me parashutë dhe me shumë fakte për të ditur si për ata që hyjnë për herë të parë, hidhini një sy këtyre pjesëve të informacionit ndërsa më në fund vendosni ta shtoni këtë përvojë në udhëtimin tuaj në Zelandën e Re.

LEXO MË SHUMË:
Merrni vizën në internet të Zelandës së Re për qytetarët amerikanë, me new-zealand-visa.org. Për të mësuar kërkesat e eTA të Zelandës së Re për Amerikanët (Qytetarët e SHBA) dhe aplikimin për vizë eTA NZ mësoni më shumë në Viza në internet në Zelandën e Re për qytetarët amerikanë.

Hedhja me parashutë është e sigurt këtu

Sado emocionues të bëhet ky aktivitet aventuresk, është po aq qetësues që ju do të hidheni nga avioni me masa të plota sigurie dhe paraprake, diçka që gabohet shumë rëndë në Zelandën e Re. 

Të gjithë instruktorët janë shumë të trajnuar me orë të gjata përvojë në mësimin e njerëzve që të lënë mënjanë frikën e tyre gjatë hedhjes me parashutë. Aksidentet janë një fenomen shumë i rrallë edhe pse një numër i madh njerëzish vizitojnë Zelandën e Re për këtë përvojë të veçantë. 

Për një eksperiencë të paharrueshme të qiellit, Zelanda e Re duhet të jetë destinacioni juaj. Provoni pamjet befasuese të qiellit nga kjo lartësi dhe do ta mbani mend për vitet në vijim. 

Hedhja me parashutë në të njëjtën kohë është mënyra më e zgjedhur për të qenë pjesë e këtij sporti aventuresk. Një instruktor do të lidhej me ju dhe do të kujdesej për të gjitha teknikat përpara se të filloni të bini nga qielli! 

Kjo është koha për të shijuar pamjet me rënie të lirë dhe peizazhin befasues nga qindra metra lart. 

Përveç përvojës me parashutë me bazë instruktori, nëse dëshironi të filloni udhëtimin tuaj të rënies së lirë individualisht, atëherë duhet të bëheni një zhytës i kualifikuar nga një kurs shumëditor. Kursi do t'ju testojë për aftësi në tokë, aftësi teknike, kërcime praktike dhe aplikim të aftësive teknike. 

Meqenëse shumica e njerëzve ose nuk duan të jenë pjesë e diçkaje shumë emocionuese si kjo, ose duan të jenë vetëm pjesë e parashutës së bashku. Vazhdoni të lexoni për të eksploruar të gjitha pyetjet kryesore që mund të keni në lidhje me parashutë në të njëjtën kohë dhe mitet që lidhen me këtë aventurë.

LEXO MË SHUMË:
Nëse qëllimet tuaja të udhëtimit për vitin 2023 përfshijnë vizitën në Zelandën e Re në udhëtimin tuaj të ardhshëm, atëherë lexoni së bashku për të eksploruar mënyrat më të mira për të udhëtuar nëpër peizazhet e talentuara natyrore të këtij vendi. Mësoni më shumë në Këshilla për vizat e vizitorëve për Zelandën e Re.

Ju nuk keni nevojë për përvojë paraprake për hedhje me parashutë

Për shkak të shumë kufizimeve të lidhura me moshën dhe shëndetin, jo të gjithë mund të jenë në gjendje të hidhen me parashutë. Prandaj, bëhet edhe më e rëndësishme të dini se çfarë të dini përpara se të filloni aventurën tuaj në rënie të lirë.

Edhe pse të vetëm me parashutë duhet të jetë mbi 18 vjeç dhe peshojnë të paktën 30 kilogramë ose më shumë në varësi të lartësisë së rënies.

Për parashutë më të lartë, kompani të ndryshme të ngjashme kanë kërkesa të ndryshme për kufirin e moshës. Në varësi të faktorëve të rrezikut, si lartësia e parashutisë, faktorët e kufirit të moshës mund të ndryshojnë nga kompania në kompani.

Një përvojë gjatë gjithë vitit

Kompanitë e hedhjes me parashutë zakonisht kryejnë operacionet e tyre shtatë ditë në javë në Zelandën e Re, duke qenë se moti e lejon të njëjtën gjë. Prandaj hedhja me parashutë mund të shihet si një operacion gjatë gjithë vitit pa kufizime sezonale.

Mos u shqetësoni se mos humbisni aventurën tuaj me parashutë nëse jeni duke vizituar Zelandën e Re. Duke qenë një aktivitet aventureske gjatë gjithë vitit për t'u eksploruar, madje edhe një udhëtim dimëror në Zelandën e Re mund të organizohet për të shtuar hedhje me parashutë në listën tuaj të përvojave. 

Por duke folur për stinën më të mirë për të bërë këtë kujtim unik, nuk ka muaj si vera kur moti është më i qëndrueshëm dhe ditët janë të gjata me qiell të pastër.

Sigurohuni që të kontrolloni me kujdes detajet e motit përpara orarit tuaj, megjithëse kompania do të riplanifikojë zhytjen tuaj në rast të situatave të vështira të motit.

Pra, nëse planifikoni të hidheni me parashutë gjatë verës, atëherë sigurohuni që të rezervoni paraprakisht për vizitën tuaj pasi sezoni i pikut mund të zgjasë nga nëntori në mars.

LEXO MË SHUMË:
Zelanda e Re ka një kërkesë të re hyrje të njohur si Viza Online e Zelandës së Re ose eTA Viza e Zelandës së Re për vizita të shkurtra, pushime ose aktivitete profesionale të vizitorëve. Për të hyrë në Zelandën e Re, të gjithë joshtetasit duhet të kenë një vizë të vlefshme ose autorizim elektronik udhëtimi (eTA). Mësoni më shumë në Viza në internet në Zelandën e Re.

Vendet më të mira për të provuar fluturimin me parashutë në të njëjtën kohë në Zelandën e Re

Nëse keni ardhur në Zelandën e Re duke kërkuar për një përvojë shpirtërore, atëherë hedhja me parashutë Tandem është ajo një aventurë këtu për të përmbushur imagjinatën tuaj në maksimum. 

Sfida është masive kur vendosmëria për të kërcyer nga një aeroplan dhe për të rënë të lirë me një shpejtësi prej më shumë se dyqind kilometra në orë duhet të jetë e tillë që duhet të peshojë më shumë se të gjitha mendimet e tjera dhe t'ju lejojë të dilni pak nga qendra e jetës për disa. sekonda. 

Mos mendo shumë deri në atë pikë që instinkti yt vetë-mbrojtës të hyjë dhe të të ndalojë nga kjo rënie e lirisë, por më mirë lëre që të shfaqet ndjenja e 'vetëm një herë në jetë' e cila është e vetmja gjë që mund të të mbajë entuziazmin për një përvojë kaq e çmendur, e trashë dhe krejtësisht e egër!

Akullnaja Skydive Fox

Vlerësoni Alpet e bukura Jugore, pyjet e shiut, liqenet dhe malet që ndodhen në bregun perëndimor të ishullit jugor. Një vend ideal për parashutistët, planifikoni një vizitë në Skydive Fox Glacier vetëm një distancë e shkurtër nga rrethi i Franz Josef.

Taupo

I konsideruar si një nga zonat më të mahnitshme të vjeshtës në Zelandën e Re, Taupo do të ishte perfekt për një vjeshtë me një përvojë që ndryshon jetën. Ju do të gjeni norma të mira të ngritjes me parashutë në Taupo, diçka që është në listën e shumicës së njerëzve ndërsa kërkoni për opsionet më të mira të hedhjes me parashutë.

Adhurues të LOTR, ja kur mund të dëshmoni Mt.Ngauruhoe/Mt.Doom si dhe liqenet më të mëdhenj të Zelandës së Re. Këtu do të gjeni Tokën e Mesme dhe më shumë për të shtuar në listën tuaj të përvojave mahnitëse dhe magjike. 

Gjiri i Ishujve

Me gurë të ngjashëm me gurë të çmuar të përhapur mbi Paqësor, merrni pamjen më magjepsëse me një përvojë hedhje me parashutë mbi zonën e Gjirit të Ishujve. 

Planifikoni për një ulje në breg dhe me atë që sapo do të kishit parë, patjetër që do të dëshironit të merrnit një moment frymë për të vlerësuar pamjen befasuese. Mund të zbuloni më shumë për shumë përvoja të tjera freskuese që mund të keni në Gjirin e Ishujve.

Franz Josef

Përvoja më e rëndësishme e Zelandës së Re me parashutë, në 19000 ft. Franz Josef Glacier konsiderohet si një përvojë e jetës. Pamja më prestigjioze nga qielli që mund të keni në anën jugore të tokës ju përgatit për një eksperiencë të madhe hedhje me parashutë. 

LEXO MË SHUMË:
Që nga viti 2019, NZeTA ose eTA e Zelandës së Re është bërë një dokument i nevojshëm hyrjeje i nevojshëm për shtetasit e huaj në mbërritjen në Zelandën e Re. ETA e Zelandës së Re ose autorizimi elektronik i udhëtimit do t'ju lejojë të vizitoni vendin me ndihmën e një leje elektronike për një periudhë të caktuar. Mësoni më shumë në Si të vizitoni Zelandën e Re në një mënyrë pa viza.

Parku Kombëtar Abel Tasman

I njohur për ujërat e tij të shkëlqyer, brigjet dhe pyjet tropikale, hidhni një pamje nga syri i këtij parku kombëtar të mrekullueshëm nga Abel Tasman Tandem Skydive nga mbi 16500 ft mbi tokë për një aventurë ekstreme adrenalinike!

Auckland

Merrni pamjen përfundimtare të vijës bregdetare dhe ishujve të Zelandës së Re nga qielli. Auckland është qyteti i mbërritjes për shumicën e turistëve ndërkombëtarë që vizitojnë Zelandën e Re. 

Kështu që ju mund ta shfrytëzoni sa më mirë kohën tuaj duke provuar parashutë në të njëjtën kohë mbi këtë qytet të gjallë dhe të mrekullueshëm. Auckland është vendi ku ju gjithashtu mund të përjetoni parashutizmin më të lartë në Zelandën e Re në lartësinë rreth 20000 ft. 

Wanaka dhe Glenorchy

Për të parë skenat piktoreske të malit Cook dhe Mt.Yearning të përhapur mbi Parkun Kombëtar Mt.Hopeful rreth rrugëve ujore dhe liqeneve, ju keni mundësinë më të mirë për ta bërë këtë në hedhjen me parashutë në Wanaka. 

Merrni një perspektivë 360 gradë të zonës së mrekullueshme ndërsa fluturoni mbi tokë në lartësinë tuaj të zgjedhur.

Ndërsa bini të lirë nga një lartësi prej më shumë se 9000 këmbësh me shpejtësinë 200 kilometra në orë, ky bëhet momenti kur mund të vlerësoni vërtet peizazhet malore ndërsa ngriheni nën parashutën tuaj.

Dhe çfarë ka më mirë sesa të kapni atë moment të gëzuar me zgjedhjen tuaj të fotografive dhe alternativave video për të ndarë kujtimet në shtëpi.

Kjo është një pamje nga sytë e shpendëve të liqenit Wanaka dhe malit Cook, Mt.Aspiring do të ia vlente ta shihni ndërsa rrëzoheni drejt tokës!

Pastaj është toka pothuajse joreale e Glenorchy, ku do të transportoheshit në Tokën e Mesme në peizazhet tuaja të preferuara nga Zoti i Unazave dhe pamja e Hobbit. Peizazhi i pakrahasueshëm këtu do të eksplorohej më së miri përmes ngritjes me parashutë duke dhënë perspektivën më të mirë të bukurisë gjigante të këtij vendi.

Queenstown

I njohur si kryeqyteti i aventurave në botë dhe vendlindja e parashutës së bashku në Zelandën e Re, Queenstown është një nga vendet më të kërkuara për aktivitete aventureske në Zelandën e Re. Ndërsa bini të lirë nga mijëra këmbë mbi tokë, do të takoni pamje të papritura të mrekullueshme, male të mbuluara me borë, peizazhe të bukura dhe shumë mrekulli freskuese të natyrës që ofron ky qytet turistik i Zelandës së Re.

LEXO MË SHUMË:
Si një udhëtar, ju duhet të dëshironi të eksploroni aspekte të ndryshme të një vendi që ende nuk janë zbuluar. Për të dëshmuar kulturën fisnore dhe bukurinë piktoreske të Zelandës së Re, vizita në Rotorua duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve. Mësoni më shumë në Udhëzues udhëtimi për në Rotorua, Zelanda e Re.

Rotorua

Përqafoni shkretëtirën që pompon me adrenalinë ndërsa hidheni me parashutë mbi fushat e mrekullueshme të Rotorua. Mjedisi piktoresk me luginat e lumenjve, gejzerët, shtigjet bëhen të gjitha pjesë e një prej pamjeve më të mrekullueshme që do të keni në Zelandën e Re. Jeni të mirëpritur nga toka blu, jeshile dhe kafe ndërsa zbarkoni nga 15000 këmbë ku mund të vlerësoni vërtet bukurinë e këtij destinacioni të famshëm turistik të Zelandës së Re. 

Më shumë vende për fluturim me parashutë Tandem

Për të marrë pamjen e majës më të lartë të Zelandës së Re, Aoraki Mt.Cook, mund të zgjidhni të hidheni me parashutë mbi liqenin Pukaki në lartësinë tuaj të zgjedhur prej 9000 ft, 13000 ft ose 15000 ft. 

Për një përvojë shumë më personale, provoni të hidheni me parashutë mbi malin Ruapehu Koromandel Gadishulli deri në 15000 ft lartësi në Skydive Tauranga i cili shpesh renditet ndër vendet më të mira për të kërcyer me parashutë në Zelandën e Re.

Ose nëse zgjidhni të hidheni me parashutë pranë Oqeanit Paqësor, atëherë do të keni një shans për të parë rajonin Canterbury dhe shumë gjëra të tjera për të bërë pranë Methven. Pamjet epike malore të Oqeanit Paqësor janë diçka që mund të vlerësohet më së miri përmes parashutës Tandem.

LEXO MË SHUMË:
Nëse dëshironi të vizitoni vendet e bukura të Zelandës së Re, atëherë ka shumë mënyra pa probleme për të planifikuar udhëtimin tuaj në vend. Ju mund të eksploroni vendet tuaja të ëndrrave si Auckland, Queenstown, Wellington dhe shumë qytete dhe vende të tjera të mrekullueshme brenda Zelandës së Re. Mësoni më shumë në Informacione për Vizitorët e Zelandës së Re.


Sigurohuni që keni kontrolluar pranueshmërinë për vizën tuaj në internet të Zelandës së Re. Nëse jeni nga një Vendi i Heqjes Visa atëherë mund të aplikoni për një vizë në internet të Zelandës së Re ose eTA të Zelandës së Re, pavarësisht nga mënyra e udhëtimit (Ajror / Lundrim). Qytetarë të Shteteve të Bashkuara, qytetarët evropianë, Qytetarët kanadezë, Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar, Qytetarë francezë, Qytetarët spanjollë Qytetarë italianë mund të aplikojnë në internet për eTA të Zelandës së Re. Banorët e Mbretërisë së Bashkuar mund të qëndrojnë në Zelandën e Re eTA për 6 muaj ndërsa të tjerët për 90 ditë.

Ju lutemi aplikoni për një vizë në internet të Zelandës së Re 72 orë përpara fluturimit tuaj.