10 restorantet më të mira për t'u eksploruar në Auckland City 

Përditësuar më Jun 04, 2023 | Viza në internet në Zelandën e Re

Ejani në një udhëtim me përvojë të jashtëzakonshme ushqimore, ku një kulm i pjatave kreative, moderne por shpirtërore që përcaktojnë kuzhinën e vërtetë të Zelandës së Re do të krijonte një kujtim të përgjithshëm klasik të udhëtimit të Auckland.

Qyteti i gjallë krenohet me disa cilësi të lartë restorante të shkëlqyera të ngrënies me ambiente të brendshme që të lënë pa frymë dhe shumë opsione me shije dhe preferenca të ndryshme të përhapura në të gjithë qytetin. 

Zgjedhja juaj mund të jetë të kaloni ditë duke u endur nëpër rrugët komerciale të nivelit të lartë të Auckland-it duke hasur në shumë restorante të jashtëzakonshme të ngrënies, ose mund të gjeni shumë thesare të fshehura që shërbejnë kuzhinën më të mirë të Zelandës së Re përgjatë portit me pamje spektakolare të oqeanit. 

Në fund, kudo që të shkelni në këtë qytet, me siguri do të zbuloni përvojën më të mirë të ushqimit që përcakton të vërtetën thelbi i kuzhinës dhe shijeve të Zelandës së Re

Viza e Zelandës së Re (NZeTA)

Formulari i aplikimit eTA i Zelandës së Re tani lejon vizitorët nga të gjitha kombësitë të marrin Zelanda e Re eTA (NZETA) me email pa vizituar Ambasadën e Zelandës së Re. Procesi i aplikimit për vizë në Zelandën e Re është i automatizuar, i thjeshtë dhe plotësisht online. Imigracioni i Zelandës së Re tani zyrtarisht rekomandon Viza në internet të Zelandës së Re ose ETA të Zelandës së Re në internet në vend që të dërgojë dokumente në letër. Ju mund të merrni eTA të Zelandës së Re duke plotësuar një formular në këtë faqe interneti dhe duke bërë pagesën duke përdorur një kartë debiti ose krediti. Ju gjithashtu do të kërkoni një ID të vlefshme emaili pasi informacioni eTA e Zelandës së Re do të dërgohet në ID-në tuaj të emailit. Ju nuk keni nevojë të vizitoni një ambasadë ose konsullatë ose të dërgoni pasaportën tuaj për vulosjen e vizave. Nëse po mbërrini në Zelandën e Re me itinerarin e anijes së lundrimit, duhet të kontrolloni kushtet e pranueshmërisë së ETA-s së Zelandës së Re për Mbërritja e anijes së lundrimit në Zelandën e Re.

Inn Blue Breeze, Ponsonby Central

Një prekje e shijeve kineze dhe tropikale, ju mund të gjeni shumë opsione miqësore për veganët në këtë parajsë të Paqësorit. 

Teksa kaloni shëtitje përtej udhëtimit në Ponsonby Road, aroma e këndshme e baos dhe dumplings është e mjaftueshme për t'ju ndalur në pikë. 

Hyni në këtë të vlerësuar Ushqim kinez dhe aziatik strehë për një drekë apo darkë të mrekullueshme. 

Meze dhe përbërës të freskët do të bënin një përvojë të paharrueshme dhe për një ndjesi më eksfoluese provoni drekën ose darkën në tarracë për të shijuar flladin e lagjes dhe pamjen e mrekullueshme. 

Shijet aromatike dhe shkrirja e çuditshme e kinezëve aziatikë do t'i bënin shijet tuaja të dëshirojnë më shumë, pavarësisht se sa shumë përpiqeni për fusionin e ri çdo herë. 

Simitet me pesë shije me patëllxhanë të zier në avull janë ndoshta më të këndshmet që do të hasni ndonjëherë. 

Provoni kafenetë pranë kuzhinës së hapur për të parë artin e bukur të petullave që prodhohen nga Specialistë kinezë të gustatorëve me aftësi super ekzekutuese. 

Për dëshirat e ëmbla provoni të shkoni për cheesecake, kos të ngrirë ose tenxhere me çokollatë, e cila pavarësisht nga koha e zgjatur e pritjes është diçka që ia vlen të pritet!

LEXO MË SHUMË:
Nëse dëshironi të vizitoni vendet e bukura të Zelandës së Re, atëherë ka shumë mënyra pa probleme për të planifikuar udhëtimin tuaj në vend. Ju mund të eksploroni vendet tuaja të ëndrrave si Auckland, Queenstown, Wellington dhe shumë qytete dhe vende të tjera të mrekullueshme brenda Zelandës së Re. Mësoni më shumë në Informacione për Vizitorët e Zelandës së Re.

Melba Vulcan, Auckland CBD

Kafeja ikonë e vendosur në zemër të Auckland CBD, Melba Vulcan Lane ka një histori të pasur që daton që nga viti 1995, me vendin i njohur për mikpritjen e tij të jashtëzakonshme klientëve të korporatave dhe turistëve nga e gjithë bota. 

Nga ushqimet e shpejta deri te opsionet e sofistikuara të mëngjesit dhe drekës, kafeneja me pamje të lartë shet gjithçka, nga kafeja e mrekullueshme, mëngjesi deri te një gotë verë. 

Pak ka ndryshuar në këtë vend nga pamja origjinale e kafenesë nga dekada e fundit duke e bërë atë një vend ndalimi të domosdoshëm për turistët dhe vendasit. 

Rruga e vetme për këmbësorë me pemë dhe kafene të hapura, Vulcan Lane është diçka më e mirë për t'ju kujtuar një përvojë të mrekullueshme pasdite. 

E njohur për kafenetë e saj të shkëlqyera, do të hasni shumë të tjera në rrugën komode dhe me stil Vulcan të mbushur me shumë kafene të këndshme. 

Duke folur për Melba Vulcan-in e mirënjohur posaçërisht, do të gjeni një përzgjedhje e madhe e verërave dhe pijeve së bashku me gatimet më shumë se të shijshme nga menyja. 

Një vend më i kërkuar nga turistët dhe vendasit, ky restorant i vendosur në pjesën më të modës të Auckland-it është diçka që duhet pritur në udhëtimin tuaj të ardhshëm në Zelandën e Re. 

Në rrugicat më elegante të Zelandës së Re, ju do merrni një shije nga Europa pa marrë parasysh sa larg jeni në anën jugore të botës. 

Pa dyshim se vendi do të bëhej një nga të preferuarit tuaj për të ngrënë në qytetin e gjallë të Auckland. 

LEXO MË SHUMË:
Si një udhëtar, ju duhet të dëshironi të eksploroni aspekte të ndryshme të një vendi që ende nuk janë zbuluar. Për të dëshmuar kulturën fisnore dhe bukurinë piktoreske të Zelandës së Re, vizita në Rotorua duhet të jetë në listën tuaj të udhëtimeve. Mësoni më shumë në Udhëzues udhëtimi për në Rotorua, Zelanda e Re.

Gerome, Rruga Parnell 

Për një Përvoja e ngrënies greke në Zelandën e Re, restorant Gerome, Parnell Road është vendi më i mirë për të shkuar me të. 

Për adhuruesit e kafesë me krem, ky restorant është më i miri për t'u shkuar, përveç kuzhinës së hapur, skarës me qymyr dhe rotisseries, të gjitha e bëjnë ambientin e këtij vendi me të vërtetë një përvojë të jashtëzakonshme ngrënieje. 

Hyni në botën e sofistikuar të ushqimit dhe kulturës greke ndërsa vendosni një këmbë përpara në këtë vend komod në Auckland. 

Jini të përgatitur për t'u transportuar në ishullin grek të Santorinit ndërsa zhyteni në labneh të tymosur ose kos të trashë grek, taramasalata dhe bukë pitta, dukshëm më të mirat në Auckland. 

Nëse nuk keni qenë kurrë në ishujt freskues të Greqisë, atëherë aroma e këtij vendi është diçka që do t'ju kthente përsëri atje me shumëllojshmërinë e shijeve dhe të njohura, por më pak të eksploruara. shije të kuzhinës greke. 

Sails Restaurant, Westhaven Drive 

Nëse jeni duke kërkuar për një restorant luksoz ushqim deti në Auckland, atëherë Sails është vendi për të kërkuar. 

E vendosur vetëm disa minuta larg nga qendra e Auckland-it, përjetoni të qenit në urën e Harbour për të dëshmuar vendndodhjen e mahnitshme të këtij restoranti. 

I njohur si Restoranti numër një i ushqimeve të detit në Auckland, ndërsa kënaqeni me ushqimet e mrekullueshme të detit dhe ngrënien e shkëlqyer, përjetoni pamjet e gjera të oqeanit me jahte që udhëtojnë nëpër Westhaven Marina e bën këtë vend edhe më shumë një përvojë të plotë darke që shumica e turistëve vijnë në kërkim të Auckland. 

Për të shijuar kuzhinën autentike të Kivit dhe shijet më të mira në Auckland, ky restorant është vendi më i përshtatshëm në Zelandën e Re. 

LEXO MË SHUMË:
Që nga viti 2019, NZeTA ose eTA e Zelandës së Re është bërë një dokument i nevojshëm hyrjeje i nevojshëm për shtetasit e huaj në mbërritjen në Zelandën e Re. ETA e Zelandës së Re ose autorizimi elektronik i udhëtimit do t'ju lejojë të vizitoni vendin me ndihmën e një leje elektronike për një periudhë të caktuar. Mësoni më shumë në Si të vizitoni Zelandën e Re në një mënyrë pa viza.

Restoranti Grove, Sheshi i Shën Patrikut

Me një qasje unike ndaj ushqimit dhe shërbimit ndaj klientit, The Grove në Central Auckland është emëruar si një nga restorantet më të mira të ngrënies në qytet dhe më i miri në Zelandën e Re nga TripAdvisor. 

I njohur si restoranti i nëntë më i mirë në botë, një vakt me shtatë deri në nëntë pjata që përfaqëson Zelandën e Re moderne me stil francez është diçka që do ta mbani mend fort për këtë vend, përveç mjedisit të tij komod dhe intim. 

Jini të përgatitur për të hasur në një shumëllojshmëri të pjatat e veçanta të shefit të kuzhinës me përvojë cilësore të ngrënies së shijshme që ndryshon me sezonalitetin dhe disponueshmërinë në treg. 

Për të shijuar një natë me miqtë ose familjen, vendi ndodhet vetëm një shëtitje të shkurtër nga pikë referimi ikonë e qytetit, Skytower. 

Zonat e brendshme dhe të jashtme të ngrënies ofrojnë shumë mundësi për të shijuar më mirë ushqimin tuaj mes një ambienti të qetë që ndodhet pranë Katedrales së Shën Patrikut. 

Fajtori, Auckland CBD

Kuzhina nostalgjike e kivit me një prekje moderne, menyja këtu fokusohet në prodhimet vendase dhe pjatat nga fermerët duke e bërë atë një vend të veçantë për të ngrënë në Auckland. 

Një atmosferë ngrënieje që nuk do ta harroni lehtë duke pasur parasysh shërbimin e saj në stilin e karrocave zgjojnë shqisat në kafshime të vogla është një ndër shumë gjëra unike për t'u vëzhguar në këtë vend. E vendosur në CBD të Auckland Qendrore Hip hopi i viteve '90 krijon atmosferën e vendit. 

Filozofia kryesore e restorantit është të punojë me prodhuesit vendas të ushqimit, fermerët dhe prodhuesit vendas nga Zelanda e Re. E nxitur nga sezonaliteti dhe qëndrueshmëria, menyja e Culprit promovon një përvojë unike dhe krijuese të ngrënies. 

Kyle Street, figura themeluese e këtij restoranti të veçantë në Auckland është një nga figurat më të njohura në skenën e ushqimit të Zelandës së Re. 

Gjithçka rreth këtij vendi e bën atë një vend po aq argëtues dhe të sofistikuar për t'u vizituar në udhëtimin tuaj në Auckland për një përvojë të kënaqshme të kuzhinës së kivit. 

LEXO MË SHUMË:
Zelanda e Re ka një kërkesë të re hyrje të njohur si Viza Online e Zelandës së Re ose eTA Viza e Zelandës së Re për vizita të shkurtra, pushime ose aktivitete profesionale të vizitorëve. Për të hyrë në Zelandën e Re, të gjithë joshtetasit duhet të kenë një vizë të vlefshme ose autorizim elektronik udhëtimi (eTA). Mësoni më shumë në Viza në internet në Zelandën e Re.

Ahi, Rruga e Mbretëreshës 

Pamjet e portit dhe ambientet e brendshme mahnitëse të mbushura me dritë e bëjnë këtë vend të vlefshëm për t'u eksploruar në Gjirin Tregtar të Auckland. 

Vendosur në një mjedis jashtëzakonisht komercial në Auckland, brendësia mahnitëse e vendit me dritare të mëdha xhami që shikojnë nga porti Waitemata. 

Restoranti promovon kopshtin e kuzhinës së Ahi në jug të Auckland, si dhe një kombinim i pjatave tradicionale Maori. 

Edhe pse nuk etiketohen si pjata të shijshme, prezantimi dhe pjatat që ngrohin zemrën në pjatë e bëjnë atë të vlefshme për t'u eksploruar për çdo kafshatë. 

Atraksioni qendror i restorantit përfshin kuzhinën e tij të hapur dhe çatinë dhe dekorin me teksturë prej druri lisi. 

Pamjet e hapura të portit të oqeanit kontribuojnë kryesisht në krijimin e një përvoje të mrekullueshme të ngrënies së brendshme, duke e bërë atë një nga restorantet më të mira për t'u parë në Auckland. 

Paris Butter, Jervois Road  

Një kombinim i përvojës argëtuese por inovative të ngrënies, do të gjeni kuzhinë interpretuese të Zelandës së Re të frymëzuar nga udhëtimet dhe kujtimet. 

Një theks i fortë në stinët, teksturat dhe shijet, menyja e ekuilibruar e Paris Butter me një vakt me gjashtë pjata është krijuar për të sjellë përvojën më të mirë të ushqimit në Zelandën e Re. 

Koktejet e shtëpisë dhe koleksioni i gjerë i verërave ndërkombëtare i lartësojnë më tej pjatat. Për një përvojë të sofistikuar të ngrënies, shërbimi fantastik dhe ambientet e brendshme të restorantit krijojnë një përvojë të përgjithshme të ngrënies. 

LEXO MË SHUMË:
Nëse qëllimet tuaja të udhëtimit për vitin 2023 përfshijnë vizitën në Zelandën e Re në udhëtimin tuaj të ardhshëm, atëherë lexoni së bashku për të eksploruar mënyrat më të mira për të udhëtuar nëpër peizazhet e talentuara natyrore të këtij vendi. Mësoni më shumë në Këshilla për vizat e vizitorëve për Zelandën e Re.

Klubi i Sheqerit, Sky Tower 

A përvojë e mirë e ngrënies në qiell, The Sugar Club ndodhet 53 kate mbi qytetin e gjallë të Auckland me pamje mahnitëse që shikojnë mbi Gjirin Hauraki. 

Nuk ka mënyrë më të mirë për të ngritur përvojën tuaj të kuzhinës në Zelandën e Re sesa ajo që mund të merrni në një atmosferë kaq elegante dhe të relaksuar. 

Menuja fokusohet në mënyrë eksplicite në sezonalitetin, produktet lokale të qëndrueshme, shumë opsione ushqimore me bazë bimore dhe shije krijuese nga e gjithë bota. 

Një listë verërash e kuruar mirë, atmosferë elegante dhe pamje mahnitëse të qytetit të Auckland e bëjnë këtë vend një përvojë ngrënieje që nuk harrohet kurrë. 

Onslow, Rruga Princes

Duke festuar prodhimet më të mira vendase nga Auckland dhe gjithë Zelanda e Re, përvoja e ngrënies këtu i referohet botës së vjetër, por është ende moderne me shijet e saj dhe çdo kuzhinë me përvojë.  

Gjeni kombinimin kurioz të ushqimit të kuruar nga udhëtimi i Josh Emett nga Nju Jorku, Londra dhe kthimi në tokën e Aotearoa që ndodhet pikërisht në zemër të një prej monumenteve historike të Auckland. 

Një atmosferë e sofistikuar por e relaksuar e vendit të bën të ndjesh ndjenjën e vërtetë të atmosferave klasike të ripërcaktuara me shërbim të patëmetë, pjata të jashtëzakonshme dhe kreativitet me stil të ngulitur në çdo kuzhinë të tij.

LEXO MË SHUMË:
Merrni vizën në internet të Zelandës së Re për qytetarët amerikanë, me new-zealand-visa.org. Për të mësuar kërkesat e eTA të Zelandës së Re për Amerikanët (Qytetarët e SHBA) dhe aplikimin për vizë eTA NZ mësoni më shumë në Viza në internet në Zelandën e Re për qytetarët amerikanë.


Sigurohuni që keni kontrolluar pranueshmërinë për vizën tuaj në internet të Zelandës së Re. Nëse jeni nga një Vendi i Heqjes Visa atëherë mund të aplikoni për një vizë në internet të Zelandës së Re ose eTA të Zelandës së Re, pavarësisht nga mënyra e udhëtimit (Ajror / Lundrim). Qytetarë të Shteteve të Bashkuara, qytetarët evropianë, Qytetarët kanadezë, Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar, Qytetarë francezë, Qytetarët spanjollë Qytetarë italianë mund të aplikojnë në internet për eTA të Zelandës së Re. Banorët e Mbretërisë së Bashkuar mund të qëndrojnë në Zelandën e Re eTA për 6 muaj ndërsa të tjerët për 90 ditë.

Ju lutemi aplikoni për një vizë në internet të Zelandës së Re 72 orë përpara fluturimit tuaj.